Építési műszaki ellenőri tevékenységünk
Az építési műszaki ellenőr független mérnök, aki az építtető helyszíni megbízottjaként vesz rész a kivitelezésben. Elsősorban az építés szakszerűségének, tervszerinti megvalósításának és az előírt költségkeret betartásának ellenőrzése a feladata.
Tevékenységével a kivitelezés minőségét és gazdaságosságát ellenőrzi, ezzel képviseli az építtető minőségi és gazdasági érdekeit.
2006 óta végzünk építési műszaki tevékenységet ME-É-I (felsőfokú alapvégzettség, épület kategória) jogosultsággal.
Miért jó az építtetőnek, ha műszaki ellenőrt alkalmaz?
Minden építési tevékenységnél – azokban az esetekben is, ha erre törvény nem kötelez – ajánlott építési műszaki ellenőrt alkalmazni.
Összességében elmondható, hogy műszaki ellenőr alkalmazásával az építkezés gördülékenyebbé válik, az építtető sok kellemetlen – az összefogottság hiányából, szervezetlenségből adódó – helyzettől és nem várt költségektől kímélheti meg magát.
Műszaki ellenőr feladatai
Forrás:
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény
191/2009. (IX.15.) kormányrendelet 16. §.
Műszaki ellenőr megbízása
A műszaki ellenőr az építtető megbízottja, aki annak képviseletében a kivitelezési-szerelési munka nyomon követésével, ellenőrzésével támogatja a beruházás megrendelő igényeinek megfelelő szakszerű és gazdaságos megvalósulását.
Az építtető és a műszaki ellenőr közti megállapodás írásban, megbízási szerződés formájában történik.
Mikor kötelező műszaki ellenőrt alkalmazni?
A 191/2009. (IX.15.) kormányrendelet 16. § értelmében kötelező műszaki ellenőrt alkalmazni abban az esetben, ha:
Ki lehet építési műszaki ellenőr?
Az építési műszaki ellenőri tevékenységet a Magyar Építész Kamara vagy a Magyar Mérnök Kamara tagjaként, Építési Műszaki Ellenőri Névjegyzékbe vett mérnök/szakember végezhet.
Ehhez az építményfajtának megfelelő szakirányú felsőfokú végzettség, műszaki ellenőri szakképesítés, jogosultsági vizsga, folyamatos továbbképzéseken való részvétel, törvényben meghatározott idejű szakmai tapasztalat szükséges.
Az építtetői érdekek megfelelő képviselete érdekében a műszaki ellenőrnek sajátos szakmai ismeretekkel kell rendelkeznie szakmáján belül.
A műszaki ellenőr szakmai illetékessége építménykategóriánként különböző építési munkák ellenőrzésére terjed ki. Az építési műszaki ellenőr I. (felsőfokú alapvégzettségű) kategórián belül például négy különféle területen belül szerezhető jogosultság: épület (É), mélyépítés (M), épületgépészet (G), épületvillamosság (V). Így a műszaki ellenőrök saját képzettségüknek megfelelő területen láthatják el feladatukat.
Az építési műszaki ellenőr feladatköréből adódik, hogy az általa ellenőrzött építési-szerelési munkánál építésügyi műszaki szakértői, kivitelezési, anyagbeszállítói és felelős műszaki vezetői tevékenységet nem végezhet. Ugyanez vonatkozik hozzátartozóira, valamint olyan cégekre, szervezetekre, melyekkel kapcsolatban áll.